თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნებისთვის უწყებათაშორისი კომისიის მეოთხე სხდომა გაიმართა
ლევილში 1924 წლის სახალხო აჯანყების ასი წლისთავისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე ეროვნული არქივის მასალები გამოიფინა
სამეცნიერო კონფერენცია საქართველოს კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ორგანიზებით გაიმართა. ღონისძიება თეა წულუკიანმა, რატი ბრეგაძემ, პარლამენტის წევრებმა: ელისო ბოლქვაძემ, თენგიზ შარმანაშვილმა და ბექა ოდიშარიამ გახსნეს.
საქართველოს იუსტიციის მინისტრმა ისაუბრა 1924 წლის აჯანყების როლის შესახებ ეროვნული ცნობიერების ფორმირების საქმეში და აღნიშნა, რომ ეროვნული არქივის ვებგვერდზე უკვე ხელმისაწვდომია მოძრაობის ამსახველი დოკუმენტები და მასალები.
ეროვნული არქივის მიერ მომზადებულ ექსპოზიციაში ასახულია ანტისაბჭოთა ეროვნული მოძრაობის ფორმები (ლოკალური აჯანყებები, მშვიდობიანი დემონსტრაციები, მიმართვები საერთაშორისო თანამეგობრობას და სხვ.), საქართველოს ემიგრანტული მთავრობის როლი ამ მოძრაობაში, 1924 წლის აჯანყების მომზადების ეტაპები, აჯანყების მარცხი და რეპრესიების მორიგი ტალღა. საარქივო მასალა ინფორმაციას გვაწვდის საბჭოთა ხელისუფლების მიერ განხორციელებული რეპრესიების მასშტაბის შესახებ. გამოფენაზე ასევე წარმოდგენილია წიგნები ტიერი ბერიშვილის პირადი კოლექციიდან.
კონფერენციის დაწყებამდე ქართული დელეგაციის წევრებმა პატივი მიაგეს საქართველოს პირველი რესპუბლიკის ემიგრაციული მთავრობის წარმომადგენელთა ხსოვნას და მათი საფლავები ყვავილებით შეამკეს.
საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო ადამიანებით ვაჭრობის წინააღმდეგ ბრძოლის ექსპერტთა ჯგუფს (GRETA) მასპინძლობს
იუსტიციის მინისტრის მოადგილე ბექა ძამაშვილი ადამიანებით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) წინააღმდეგ ბრძოლის ექსპერტთა ჯგუფის (GRETA) დელეგაციას შეხვდა.
მინისტრის მოადგილის თქმით, ტრეფიკინგის წინააღმდეგ ბრძოლა საქართველოს ხელისუფლების ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი პრიორიტეტია და სახელმწიფო მუდმივად ახორციელებს საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამის ღონისძიებებს. ამას მოწმობს არაერთი საერთაშორისო შეფასება, რომლის თანახმადაც საქართველო ევროკავშირის წევრი ქვეყნების გვერდით იკავებს მოწინავე პოზიციებს.
კერძოდ, ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) თაობაზე აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის 2024 წლის ანგარიშით, ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) წინააღმდეგ განხორციელებული ღონისძიებებით საქართველო კვლავ უმაღლეს საფეხურზეა და მსოფლიოს მასშტაბით 186 ქვეყანას შორის უკვე მე-9 წელია ინარჩუნებს ადგილს ე.წ. „პირველ კალათაში“. წელს შეფასების უმაღლეს სკალაში მხოლოდ 33-მა ქვეყანამ დაიკავა ადგილი.
საერთაშორისო ორგანიზაციამ - „Walk Free Foundation“, რომელიც მონობის გლობალურ ინდექსს (Global Slavery Index) ზომავს, ბოლო, 2023 წლის ანგარიშით, საქართველოს მთავრობის მიერ ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) წინააღმდეგ გადადგმული ნაბიჯებით საქართველოს, 160 ქვეყანას შორის, მე-14 ადგილი მიაკუთვნა.
მინისტრის მოადგილემ აღნიშნა, რომ ტრეფიკინგის წინააღმდეგ ბრძოლა აქტიურად გაგრძელდება, რომლის ფარგლებშიც მხედველობაში იქნება მიღებული GRETA-ს რეკომენდაციები.
აღსანიშნავია, რომ GRETA-ს დელეგაცია საქართველოს მეოთხედ სტუმრობს. დამოუკიდებელი და მიუკერძოებელი ექსპერტისგან შემდგარი ჯგუფის ძირითადი ფუნქციაა, შეაფასოს, თუ როგორ ასრულებენ სახელმწიფოები „ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ” ევროპის საბჭოს კონვენციით აღებულ ვალდებულებებს.
ვიზიტის ფარგლებში ექსპერტთა ჯგუფი, ასევე, შეხვდება სხვა სამთავრობო უწყებებს, საქართველოს პარლამენტს, სახალხო დამცველის აპარატს, სასამართლო ხელისუფლებას, ადგილობრივ არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციებს.
სხდომაზე კომისიის წევრებს მოუსმინეს მედიამონიტორინგის შედეგად მიღებულ ინფორმაციაზე რეაგირების შესახებ; აგრეთვე, განიხილეს სადამკვირვებლო მისიების წერილობითი განცხადებები.
სხდომას იუსტიციის მინისტრის მოადგილე თორნიკე ჭეიშვილი უძღვებოდა. კომისიის მუშაობაში მონაწილეობდნენ წევრი საჯარო უწყებების ხელმძღვანელი პირები; საერთაშორისო და ადგილობრივი სადამკვირვებლო ორგანიზაციების, აგრეთვე, პოლიტიკური პარტიის წარმომადგენლები.
საარჩევნო კოდექსის შესაბამისად შექმნილი უწყებათაშორისი კომისიის მიზანი საჯარო მოსამსახურეების მიერ საარჩევნო კანონმდებლობის დარღვევის პრევენცია და დარღვევებზე რეაგირებაა. მას იუსტიციის მინისტრი რატი ბრეგაძე ხელმძღვანელობს.
კომისიისათვის მის კომპეტენციაში შემავალ საკითხებზე ინფორმაციის მიწოდება შესაძლებელია ელექტრონული ფოსტის მეშვეობით შემდეგ მისამართზე: iatf@justice.gov.ge; აგრეთვე, ცხელ ხაზზე: (+995) 599 85 00 11.
იუსტიციის სამინისტროს საგრანტო პროგრამის შედეგად თსუ-ს იურიდიულ ფაკულტეტზე ყოველწლიური საერთაშორისო სამეცნიერო სიმპოზიუმი დაფუძნდა
ინიციატივის მიზანია, ხელი შეუწყოს ეროვნული და საერთაშორისო საუნივერსიტეტო თანამშრომლობის განვითარებას; გამოკვეთოს დარგის განვითარებაში დოქტორანტთა და ახალგაზრდა მეცნიერთა როლი და მნიშვნელობა; აჩვენოს ადამიანის უფლებათა დაცვის სფეროში არსებული პრობლემები და მათი გადაჭრის თანამედროვე მეთოდები.
პირველი საერთაშორისო სამეცნიერო სიმპოზიუმი „ადამიანის უფლებათა დაცვის მულტიდისციპლინური ასპექტები გლობალური გამოწვევების ფონზე“ იუსტიციის მინისტრის მოადგილე თორნიკე ჭეიშვილმა გახსნა. ღონისძიება პანელური დისკუსიების ფორმატში წარიმართა და ადმინისტრაციული სამართლის, სამართლის ისტორიის და სამართლის მეთოდების, კერძო სამართლის, კონსტიტუციური სამართლის, საერთაშორისო სამართლისა და სისხლის სამართლის აქტუალურ საკითხებს მიეძღვნა ადამიანის უფლებების დაცვის ჭრილში.
სიმპოზიუმში მონაწილეობდნენ თსუ-ს იურიდიული ფაკულტეტის დეკანი თამარ ზარანდია; მისი მოადგილე, პროექტის ხელმძღვანელი გიორგი დგებუაძე; აგრეთვე, აკადემიური წრეების წარმომადგენლები და დოქტორანტები, მათ შორის, უცხოეთის ქვეყნების უმაღლესი სასწავლებლებიდან.
საერთაშორისო სიმპოზიუმი ყოველწლიურად გაიმართება, რაც შესაძლებლობას შექმნის ინტენსიური საერთაშორისო საუნივერსიტეტო თანამშრომლობისათვის.
პროექტი იუსტიციის სამინისტროს საგრანტო კონკურსის ფარგლებში დაფინანსდა, რომელსაც უწყება სისტემის საქმიანობაში სამოქალაქო საზოგადოების მონაწილეობის ხელშეწყობისა და სამოქალაქო ინიციატივების მხარდაჭერის მიზნით ყოველწლიურად აცხადებს. მიმდინარე წელს იუსტიციის სამინისტრო 17 გამარჯვებულ პროექტს აფინანსებს.